Ten tekst nie zastępuje odpowiednich szkoleń nurkowych, osoby zainteresowane tematem odsyłam na odpowiednie kursy nurkowania jaskiniowego, wrakowego czy podlodowego.

Stwierdzenie, że "w nurkowaniu najważniejsze jest szczęśliwe zakończenie" - jest truizmem. Można jednak w większości przypadków stwierdzić, że w nurkowaniu równie ważny jest początek i cały jego przebieg, które razem warunkują możliwości szczęśliwego zakończenia.
Z cała pewnością jednym z rodzajów nurkowania, który nie dopuszcza kompromisów jest nurkowanie w przestrzeniach zamkniętych.

Nurkowanie w przestrzeniach zamkniętych powstałych zarówno w sposób naturalny (jaskinie oraz szczególny przypadek - nurkowanie pod lodem) jak i sztuczny (sztolnie, wnętrza wraków itp.) wymaga całkowicie odmiennego podejścia niż nurkowanie w wodach otwartych.
Jedną z cech odróżniających te rodzaje nurkowań jest bezwzględna konieczność, w przypadku nurkowań w przestrzeniach zamkniętych, używania lin kierunkowych - poręczówek w celu zaznaczenia drogi powrotnej. Podczas nurkowania pod lodem nurek jest "wypuszczany" na linie przez osobę asekurującą z powierzchni. Przy nurkowaniu w jaskiniach, sztolniach, wrakach ten sposób zupełnie nie znajduje zastosowania (duże odległości pokonywane pod wodą, częste zmiany kierunku płynięcia - i wynikające z tego ryzyko przerwania ciągłości poręczówki itd.).
Nurek płynący w przestrzeni zamkniętej sam zaznacza sobie drogę powrotną robiąc to w taki sposób, by wracając w skrajnie niekorzystnych warunkach - zerowa widoczność, kończący się limit czynnika oddechowego, zmęczenie, stres - wrócić do punktu rozpoczęcia nurkowania.
Przyrządem, który zapewnia najlepsze używanie lin kierunkowych pod wodą jest kołowrotek nurkowy. Dobry kołowrotek powinien zapewniać bezpieczną pracę oraz łatwą obsługę podczas rozwijania poręczówki i jej stabilizowania oraz podczas reporeczowania dając możliwość zwinięcia poręczówki wraz z pozostałościami po poręczowaniu (gumki, węzły itp.)

Najczęściej używanym w Polsce typem kołowrotków do poręczowania podczas nurkowania w jaskiniach czy sztolniach jest konstrukcja opracowany przez francuskich nurków jaskiniowych.
Kołowrotki te doskonale sprawdzają się również przy wszystkich innych rodzajach nurkowania, w których używanie kołowrotka jest niezbędne.
Kołowrotki te można z powodzeniem używać do nurkowań wrakowych - poręczowanie na zewnątrz i wewnątrz, wypuszczanie boi dekompresyjnej, podlodowych - autoratownictwo oraz do np. poszukiwań podwodnych.
Prawidłowe poręczowanie podczas nurkowania w przestrzeniach zamkniętych jest jednym z podstawowych warunków szczęśliwego powrotu z nurkowania.

Dane techniczne i inne informacje są dostępne tutaj